Hrvatska
Typography

U ZAGREBU PROMOVIRAN LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE

Prva književna Biblija Bosanske Posavine

 U organizaciji Udruge Hrvata Bosanske Posavine Cekin iz Zagreba, u Rugvici, u restoranu Ćurak, promoviran je prvi Leksikon hrvatskih pisaca i izvornjaka Bosanske Posavine. Uz nekoliko stotina Posavljaka i prijatelja Bosanske Posavine, nakon promocije nastavljen je Sabor izvorne posavske glazbe. Nakladnik Leksikona je  Udruga Hrvata Bosanske Posavine "Cekin" iz Zagreba, koju vodi Ilija Guberac. Urednik Leksikona je prof. Đuro Vidmarović, hrvatski književnik. On je napomenio kako je ovaj Leksikon sastavio uz pomoć pjesnika Peje Šimića i novinara Peje Gašparevića. U uredničkom vijeću bila je i dr.sc. Ivana Šustek i Ilija Guberac. Leksikon ima dvjesto stranica. Tiskan je uz potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, čiji su predstavnici bili na promociji. Program je vodila Marija Pušić.

 "Imamo posavsku Bibliju. To je potka i osnova za novi rad i istraživanja. Poticaj je to mladima na stvaralaštvo u pisanoj riječi i  za drugi leksikon, kazao je Pejo Šimić, pjesnik uz čiju pomoć je urednik naapisao knjigu.

 Pošto nije bio nazočan, Pejo Gašparević, novinar i profesor je pozdravio skup i poručio kako je ovaj Leksikon važan za Hrvate Posavine, jer su prvi put navedeni pisci i izvornjaci. Dr.sc. Senka Slivar, recenzent, kazala je kako dugo surađuje sa Posavljacima, iako je iz Lipika. Leksikon u kojemu su šesdeset i dva pisca i trideset i jedan izvornjak, zaslužuje pozornost svekolike hrvatske javnosti.

 "Zahvaljujem Peji Šimiću i Peji Gašparoviću, na pomoći u izradi ovog Leksikona. Ondje je skoro stotinu autora, a mnogi pisci su u dijaspori. Oni su ostavili pisani trag i jedna su grana hrvatskog stabla, kazao je urednik Đuro Vidmarović.

 Leksikon treba potaknuti autore da nastave sa pisanjem, a mladima je to štivo zavičajne baštine, nastavio je Vidmarović. Uz pisce spomenuti su i izvornjaci. Šargija je zanimljiv povjesni i nacionalni instrument, kojeg treba zaštiti. Treba zahvaliti i ovoj udruzi Cekin, kazao je Vidmarović.

 Povelju Fra Andrije Zirduma, Iliji Gubercu, predsjedniku Cekina uručila je Antonela Bajo iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH. Ivica Lovrić, zastupnik zagrebačke Gradske skupštine, Povelju "Zlatno pero" uručio je pjesniku Peji Šimiću. Povelja  "Ilija Begić" otišla je u ruke Petra Kneževića, a Marko Begić, legenda izvorne pjesme i šargije otvorio je Sabor izvorne pjesme i šargije.

KUD Hrvata BiH iz Rugvice nastupio je u starim posavskim odorama. Nizali su se šargijaši, pjevači izvorne glazbe i skupine izvornjaka. Potrajalo je do zore...

 Boris ĆAVAR

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 01

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 02

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 03

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 04

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 06

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 07

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 08

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 09

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 10

 

LEKSIKON HRVATSKIH PISACA I IZVORNJAKA BOSANSKE POSAVINE 11