Nada Koturić
Typography

Hercegovina je poznata po vinu, a Posavina po rakiji. Taj stereotip mogao bi promijeniti Ilija Damjanović iz Tolise čije je vino na posljednjem sajamskom okupljanju u Mostaru izazvalo zanimanje Hercegovaca. Ilija je, naime, jedan od malobrojnih uzgajivača kupina u Posavini, ali i jedini koji je toj proizvodnji ozbiljno pristupio pa je gotovo brendirao proizvodnju vina od kupine Ferra Tolis, kako nosi ime i njegov obrt.



Kupine izvor zarade

Mislim da ne pretjerujem, ali čini mi se kako će ove godine biti rekordan urod kupina - kaže Ilija dok obilazimo njegov uredni kupinjak koji se prostire na oko 7000 m2. A sve je uredno zahvaljujući vrijednim rukama njegove supruge, no i djeca povremeno pomažu jer cijela je obitelj uključena u obrt, a u sezoni i dodatna radna snaga. U Posavini se gotovo svako kućanstvo bavi povrtlarstvom. Veliki je broj i plastenika pod kojima se najviše uzgajaju rajčice, paprike i krastavci. Ilija nije odabrao taj put proizvodnje.ilija damjenovic

Ja sam se opredijelio na zasad kupine, osnovao obrt Ferra Tolis, bavim se proizvodnjom vina od kupine. Kupine su pravi izvor zdravlja zbog svojih nutritivnih vrijednosti i spojeva, a pogodne su i za proizvodnju težih vina, analognih tzv. medicinskim vinima. Iako je u Posavini ipak malo uzgajivača kupina, ja sam se opredijelio za tu kulturu i primarno uzgajam kupine, proizvodim vino od kupina, ali i druge proizvode, likere, džemove. U budućnosti se nadamo proširiti paletu na sokove i još neke proizvode.

Na svojem nasadu kupine uspijemo godišnje proizvesti oko 5 tona svježih plodova - objašnjava nam Ilija. Prema Damjanovićevu mišljenju, kupina je kultura koja vrlo brzo vraća uložena sredstva, ali je od presudne važnosti da se svi radovi, pa tako i zaštita, obave navrijeme.

- Struka se mora slušati, osobito ako se netko bavi poljoprivredom ili voćarstvom, gdje se mora znati kada se zemlja i kako priprema za neku kulturu, inače nema napretka u nasadu te slijedi gubitak. Sam plod je jako osjetljiv, tako da berba tog voća zapravo predstavlja najveći problem - kaže Ilija. Supruga je zapravo alfa i omega posla, najviše prati nasad, a s kćeri bira recepture koje su ipak obiteljska tajna. Ilija smatra kako se od obrta može i pristojno živjeti, no njegov je posao još u razvojnoj fazi jer i dalje ulažu sredstva te se bore na oštrom i nemilosrdnom tržištu.

Autohtoni proizvod

Potrebno je dobro sagledati svoje kapacitete i planirano krenuti, ne bojati se izazova, potrebno je dosta rada i uspjeh je zajamčen.Hercegovci, koji su poznati po odličnim vinima, bili su radoznali na nedavnom mostarskom sajmu kušati i naše posavsko kupinovo vino te, kada najbolji kažu da su oduševljeni, ja sam prezadovoljan. Ekonomski učinci nisu toliko veliki, ali je puno značajnije što se možemo predstaviti javnosti i pokazati kako imamo svoje posavske proizvode i želimo živjeti od svojega rada u svojem kraju - kazao je Damjanović.

Za Posavinu.org piše Nada Koturić