Odžak
Typography

Jučer smo objavili članak u kojem je načelnik Općine Odžak Anes Osmanović javno ukazao na nelogičnost i nepravdu vezanu za Granični prijelaz Svilaj. U samo jednom danu članak je na fejsu i u grupi “Garevac i Garevljani” pročitalo gotovo 58.000 ljudi (što se vidi iz priložene fotografije), što najbolje pokazuje koliko ovaj problem dotiče obične građane, privrednike i sve one koji godinama čekaju pravdu i jednake uslove. O tome nismo pisali samo mi, medijska prašina podigla se sa svih strana, pa čak i u Austriji, gdje je i kosmo.at izvještavao o problemima na prijelazu Svilaj.

anes gp

Načelnik Osmanović tada je otvoreno prozvao zamjenika ministra sigurnosti Ivica Bošnjak, ukazujući na apsurdnu situaciju da granični prijelaz koji se nalazi na međunarodnom koridoru i modernom autoputu već godinama nema dozvolu za promet svih vrsta roba, dok su drugi prijelazi iste dozvole dobijali u rekordnim rokovima.

U svom obraćanju jasno je poručio da privreda Posavine, domaći prijevoznici i kompanije ne smiju biti žrtve administrativnih prepreka i dvostrukih mjerila. Posebno je naglasio da je nedopustivo da Svilaj, jedan od najmodernijih graničnih prijelaza u Bosni i Hercegovini, ni nakon pet godina rada nema puni kapacitet i funkciju koju zaslužuje.

Njegove riječi, očigledno, nisu ostale bez odjeka jer samo dan nakon apela stigla je velika vijest, Svilaj postaje prijelaz prve kategorije.!

Samo dan kasnije stigla je vijest koju su mnogi dugo čekali: Vijeće ministara Bosne i Hercegovine prihvatilo je da Granični prijelaz Svilaj bude prijelaz prve kategorije. Time se otvara mogućnost za međunarodni promet svih vrsta roba i značajno unapređenje transporta, privrede i ekonomskog razvoja cijele Posavine.

Ovo nije samo administrativna odluka. Ovo je velika pobjeda upornosti, glasa naroda i borbe za jednak tretman. To je važan korak za razvoj cijelog kraja, za jačanje domaće privrede, bolju povezanost s Evropskom unijom i snažnije pozicioniranje Odžaka i Posavine na važnim saobraćajnim i logističkim pravcima.most

Današnja odluka pokazala je jednu važnu stvar, kada lokalna zajednica govori argumentovano, iskreno i uporno, institucije ipak moraju čuti glas naroda. A najveću korist od svega osjetit će upravo privrednici, prijevoznici i ljudi koji ovdje žive i rade, jer Svilaj konačno dobija značaj koji je odavno zaslužio.

Na upit našelnika što nam može reći o današnjoj odluci Vijeća ministara jer glas naroda i privrede nije ostao nijem i Svilaj je postao prijelaz prve kategorije, a Posavina dočekala pravdu gdje Svilaj otvara vrata međunarodnom prometu svih roba.

Veoma smo zadovoljni ovom odlukom. Dugo smo ovo čekali i hvala Vijeću ministara i svima koji su ovo podržali. Ipak je to normalan i realan put koji je trebao davno biti završen. Ali eto, nikad nije kasno da se to popravi”, poručio je načelnik Anes Osmanović.

Miüo Vlado Perak, 21.05.2026.