Boris Ćavar
Typography

U samom središtu Zagreba iznad spomenika banu Josipu Jelačića, u Društvu hrvatskih književnika obilježena je 222. obljetnica rođenja hrvatskog bana Josipa Jelačića Bužinskog (1801-1859.). Organizator je uz DHK Udruga protjeranih Hrvata iz Srijema, Banata i Banke u Zagrebu, Zavičajni klub Petrovaradin. Iz rodnog grada bana Jelačića pristgli su Hrvati iz Petrovaradina.

boris5

Zato su uredili zajednički snimak podno spomenika svom banu Jelačiću, te pošli u prostorije DHK.
Ivo Martinović predsjednik Zajednice Srojemaca u Zagrebu pozdravio je nazočne i govornike te kazao kako je ostvarena video veza sa Petrovaradinom. Povjesničar Marko Rajić govorio je o svome zemljaku i njegovom povijesnom značaju za hrvatski puk.

Što Bog dade i sreća junačka

Josip Jelačić Bužimski rođen je 16.10.1801. u Petrovaradinu gdje je nekada živjelo devedeset i sedam posto Hrvata. Iz vojničke obitelji mogao je u Terezijanu vrhunsku austrijsku vojnu školu. Dok je službovao po Hrvtskoj među časničkim kadrom širio je ideje ilirizma, što se nije dopalo Beču. No, odan curu i carevini 1848. je ugasio revoluciju u Beču i Budimpešti te postao austrijski feeldmaršal. Banova krajiška vojska pobijedila je Mađare, no Hrvatska i njen Ban su kažnjeni i iznevjereni. Uvedena je jedino hrvatska kulturna autonomija.boris2

Da je Ban slavljen poslije smrti svjedoči i Đuro Vidmarović, hrvatski književnik. On je kazao kako je znameniti Ban Signum nacionalis Hrvata. Usporedio je ga sa NIikolom Zrinskim koji je bio I pjesnik. Bio je vjeran Kruni, a povijest neka kaže jeli bio izigran, smatra Vidmarović.

Ugledni književnik pokazao je na prozor odakle se vidi spomenik banu Jelačiću i prisjetio se 16.10.1990. kada je se Ban vratio na svoj trg. Ustani bane Jelačiću…boris2

Hrvoje Hitrec je autor knjige o banu Jelačiću. ŠTO BOG DADE I SREĆA JUNAČKA. Poznati uzvik velikog bana. Kako je kazao Hitrec on je uz proučavanje povijesti pokušao ući i u psihu i ondašnjim kulturni krug u Zagrebu.
Prof. Ivana Andrić Penava rođena Petrovaradinka koja živi u Zagrebu govorila je o značaju bana za hrvatsku zajednicu u današnjoj Srbiji. Ondje je to ime simbol opstanka. U Petrovaradinu je Vlada Srbije otkupila rodnu kuću hrvatskog bana i predala ju hrvatskoj zajednici. No, nedostaje novca za njeno potpuno uređenje pa se hrvatska vlast moli da pomogne kako bi bila uporabljiva.boris1

Na pomoć je video vezom pozvao arh. Darko Polić upravitelj Zaklade Rodna kuća bana Jelačića u Petrovaradinu kazujući kako su i Srbi veličati hrvatskog bana. Danas je to poveznica za suradnju sa svima.Na to se nadovezao Mirko Tošić voditelj Hrvatskog prosvjetnog društva bana Jelačića u Petrovaradinu. Oni su dva desetljeća nakon obnove društva starog stoljeće započeli akciju oko otkupa rodne kuće bana čije ime ponosno nose.

Ante Žaja iz Zaprešića vodi obnovu Novih dvora Jelačićevu i nagodinu bi trebalo biti završena obnova mjesta gdje su sahraniti znameniti plemići Jelačići. Ondje je i Memorijalni centar bana Jelačića. Namijenjen je hrvatskoj budućnosti, da se ne zaboravi znameniti Ban Jelačić…

Za posavinu.org piše: Boris ĆAVAR