Odžak
Typography

kapela_ngU okviru četrnaestih Dana sjećanja na hrvatske žrtve Drugoga svjetskoga i Domovinkoga rata odžačkog kraja u Centru za kulturu u Odžaku predstavljena je knjiga "Prikrita grobišta".

Samu promociju je otvorio općinski načelnik Luka Jurić koji je u svom kratkom obraćanju pozdravio nazočne podsjećajući na veliki broj stradalih Hrvata podvučijačkoga kraja na samom koncu Drugog svjetskog rata. Jurić je posebno je istakao kako su partizani u odžačkom kraju mnoge ubili nakon završetka rata i to bez suda i bez prava da im mjesto groba bude obilježeno, a ukop s ljudskim dostojanstvom.

Cijelom promocijom je moderirao Dr.sc. Ivo Balukčić, koji je u svojim izlaganjima podsjetio na veliki doprinos fra Grge Vilića koji je svojim djelom "Vrijeme stradanja" značajno zadužio ovdašnju hrvatsku javnost stavljajući u korice svoje vrijedne knjige sjećanja živih svjedoka i precizan popis svih tri tisuće tristo sedamdeset i pet stradalih Podvučijačana. Dr. Balukčić je pozvao sve, a naročito mlade da aktivnije rade na očuvnju sjećanja i dostojno obilježavanje ove svete žrtve.

Dr.sc. Anto Škegro je u svom osvrtu na knjigu "Prikrita grobišta" upoznao publiku sa vrelima ove knjige, odnosno činjenicom da je ova knjiga zapravo prikaz rada i rezultati istraživanja državne komisije Republike Slovenije koja je kroz samo tri godine u razdoblju 2005-2008. otkrila i istražila u knjizi obrađena grobišta koja se nalaze u Sloveniji, a u najvećem dijelu tih grobišta pronađeni su ostaci nakon Drugog svjetskog rata pobijenih Hrvata. Dr. Škegro je ovdje nastojao ispraviti jedan politički spin koji se uporno ponavlja, a koji glasi "da su u tim grobištima pobijeni hrvatski vojnici". Međutim vojnik je vojnik dok ga se ne razoruža, kada se to dogodi on postaje civil. Tako da se može govoriti samo o razvojačenim civilima i običnom puku koje su pobili komunisti, među kojem je bilo i mnoštvo žena, staraca i djece.

Don Anto Jelić je u svom izlaganju težište stavio na rad svoje udruge Hrvatskog katoličkog dobrotvornog društva koje se pojavljuje kao izdavač ove knjige i na taj način preuzima na sebe ulogu koju bi trebale nositi državne ili nacionalne institucije, a koje na žalost to ne rade niti u Republici Hrvatskoj, a u BiH da i ne govorimo. Zbog toga nerada masovni zločini koje su počinili komunisti su neistraženi, a o odgovornosti i sudskom progonu zločinaca nitko ni "be".

Mr. don Željko Marić je govorio o važnosti očuvanja memorije na blajburšku tragediju i različitim načinima da se na tome istraje. Kao ilustraciju užasa koji se dogodio na tlu Slovenije u kojoj su u to vrijeme stradali i pripadnici drugih naroda, Mr. Marić je kao ilustraciju donio i video zapis o Hudoj jami. U tom kratkom video uratku je prikazano probijanje slovenačkih službenih istražitelja kroz pet i pol metara debeli zid do, u to vrijeme živih zakopanih, žrtava komunističkih zločina, te prizori mnoštva mumificiranih ljudskih tijela koja se nisu raspala zbog spriječenosti dotoka bilo kakvoga zraka u taj hermetički zatvoreni rudarski rov.

Zanimljivo: Prije prikazivanja filma među sudionicima promocije bila se razvila diskusija, bilo je čak i žustrih riječi o manipulacijama brojkama i sličnom. Nakon odgledanog filma i viđenog zla kojega su počinili oni što su nosili petokraku na čelu, u dvorani je bio muk.

Preuzeto sa: Posavska-Mahala.com