Obitelj
Typography

Trudnoća sunceUvriježeno je mišljenje da je preplanuli izgled odraz zdravlja. Međutim to je daleko od istine, naročito u trudnoći. Osim uobičajenog rizika od opekotina, sunčanice ili raka kože, u trudnoći se javljaju i dodatne opasnosti.

Pretjerano izlaganje suncu može povisiti bazičnu tjelesnu temperaturu trudnice, što može povisiti temperaturu nerođenog dijeteta. Ukoliko je podražaj dovoljno dug i intenzivan može uzrokovati i trajna moždana oštećenja fetusa.
U trudnoći zbog hormonalnih promjena, prvenstveno porasta estrogena povećava se rizik od nastanka takozvane „trudničke maske“, prilikom dugotrajnog sunčanja.
Radi se o potamnjelim područjima kože koja se najčešće nalaze na čelu i nosu te koja se mogu, ali i nemoraju povući nakon trudnoće.


Za one koje očajnički žele brončanu put sredstva umjetnog tamnjenja mogu se činiti prikladnima. Međutim, spoznaje o utjecaju solarija i sredstava za samotamnjenje na trudnicu i nerođeno dijete još uvijek nisu dostatna.
Solariji smanjuju mogućnost od pretjeranog zagrijavanja tijela u odnosu na prirodne sunčeve zrake. Ali čini se da opasnost od kožnih promjena ostaje ista, kako onih specifičnih za trudnoću, tako i starenja kože, te porasta rizika za razvoj raka kože.
Kreme za samotamnjenje imaju aktivni sastojak dihidroksiaceton (DHA) koji se apsorbira kroz kožu. Ulaskom DHA u krv, dio prolazi posteljicu i ulazi u krvotok fetusa. Prenešena koncentracija DHA ovisit će, naravno, o nanijetoj količini preparata, veličini površine na koju se aplicira, učestalosti aplikacije te eventualnim oštećenjima kože. O učinku DHA na fetus još uvijek nema dovoljno spoznaja.


Usprkos brojnim istraživanjima i upozorenjima milijuni ljudi diljem svijeta redovito se izlažu suncu ili sredstvima umjetnog tamnjenja, među njima i trudnice.
Važno je shvatiti rizike i poduzeti zaštitne mjere. Najvažnije od svega jest da se prilikom izlaganja suncu pije dovoljno tekućine kako bi se smanjila mogućnost od dehidracije i podizanja tjelesne temperature, kao i korištenje preparata za zaštitnim faktorima kako bi se umanjila vjerojatnost od oštećenja kože. Ali naša poruka ostaje – izbjegavajte dugotrajno izlaganje suncu, kao i sredstva umjetnog tamnjenja u trudnoći. Ukoliko već ne možete odoljeti izlaganju sunčevim zrakama učinite to između 8-10 sati ujutro i iza 17 sati poslijepodne.

prof. dr. sc. Marina Ivanišević
prof. dr. sc. Josip Djelmiš
 
Izvor:

Mamino Sunce