Tahir Redžepović iz Orašja novi je dopredsjednik Općinskog vijeća Orašje, za što je dobio potrebnu većinu, a čime je upotpunjen rukovodeći saziv ovoga tijela nakon ostavke dopredsjednika Ante Kobaša
iz razloga što Statut i Poslovnik Vijeća nalažu da predsjednik i dopredsjednik ne mogu biti iz reda istog naroda. Prije izbora Redžepovića uslijedilo je usvajanje izmijenjenog dnevnoga reda, na koji je uvršten prijedlog Zikrije Kičina o izboru dopredsjednika,
dok prijedlog Jose Martinovića o Raspravi o Mjesnoj zajednici Ugljara nije dobio potrebnu većinu.
Budući da je na prethodnim sjednicama bilo dosta inicijativa i zahtjeva da se raspravlja o stanju sigurnosti na području Općine Orašje, a u svjetlu nedavnih obiteljskih provala i kaznenih djela, informaciju i odgovore na postavljena pitanja dali su zapovjednik Policijske stanice Orašje Đuro Oršolić, načelnik Odjela kriminalističkih poslova PU Orašje Mladen Mandić i Josip Marković, načelnik Odjela prometne policije PU Orašje. Zajednička ocjena je da je stanje sigurnosti u općini Orašje zadovoljavajuće. U prvih šest mjeseci ove godine na području općine Orašje evidentirano je 105 kaznenih djela, od kojih je 50 riješeno ili 47 posto, ukupno su prijavljene 74 osobe, a povećan je i stupanj prevencije uvođenjem noćnih smjena. Što se stanja sigurnosti prometa tiče najbolje je u posljednjih pet godina. Policijske opreme i kadra nedostaje, no postojeći je spreman i sposoban nositi se sa svim vidovima kriminala, istaknuli su predstavnici policije. Također su pozvali građane i vijećnike na bolju suradnju kroz donošenje određenih odluka i zakona, kojim bi se problem prekoračenja radnog vremena ugostiteljskih objekata i problem preglasne glazbe, kao i drugi prekršaji uspješno riješili jer postojeći zakoni i odluke nisu efektivni.
Vijećnici su usvojili prijedlog Odluke o regulacijskom planu Jug III Orašje i prijedlog Odluke o provođenju regulacijskog plana Jug III Orašje.
Odluka o poticajnim mjerama za razvoj poljoprivrede na području općine Orašje (povrće, voće, duhan odnosno radno-intenzivne kulture) također je dobila zeleno svjetlo vijećnika, s tim da amandmani o poticanjima i u drugim segmentima, među kojima i za rashladne uređaje u farmskim objektima, nisu prihvaćeni.
Veliku raspravu među vijećnicima izazvao je prijedlog Odluke o mjerilima naplaćivanja usluga JU Dječji vrtić „Pčelica" Orašje koja podrazumijeva nove više cijene od rujna ove godine. Klub HDZ-a BiH nije dao potporu na ovaj prijedlog uz obrazloženje da treba uraditi detaljniju analizu stanja i donošenja ovakve odluke, te da je ovo novi udar po džepu građana. Za povećanje cijena nije bio ni vijećnik Joso Živković koji je sugerirao popuste za roditelje s dvoje i više djece, što je u obrazloženju prijedloga predsjednica Upravnog vijeća Dječjeg vrtića Jelica Lukač kazala da se već primjenjuje, te da je povećanje cijene isključivo u smjeru poboljšanja usluge i tekućeg održavanja u vrtiću kako bi bio na odgovarajućem nivou. Za ovakav prijedlog glasalo je samo pet vijećnika, dok je 13 bilo suzdržano, tako da odluka nije usvojena.
Odluka o dodjeli na korištenje poslovnog prostora ITC-u u Orašju na iduće tri godine, te Odluka o raspisivanju javnog natječaja za dodjelu neizgrađenog građevinskog zemljišta u stambenom naselju Jug II u Orašju su usvojene čime je i okončana 31. sjednica Općinskog vijeća.
Predsjednik Antun Mikić na koncu je najavio stanku u radu Vijeća zbog korištenja godišnjih odmora.
Preuzeto sa: Službene stranice općine Orašje