U Modriči je osnovan prvi Muški centar u BiH koji su pokrenuli članovi Udruge građana “Budućnost” kako bi pružali psihosocijalnu pomoć muškarcima u cilju prevladavanja društveno neprihvatljivih normi i oblika agresivnog i nasilnog ponašanja. Otvaranjem Muškog centra predviđena je mogućnost psihosocijalnog rada s nasilnicima kako bi im se pomoglo prevladati agresivnost, depresivnost i destruktivne emocije. U Centar se dolazi dragovoljno, ali i institucije upućuju na tu vrstu terapije.
Zaštita žrtava nasilja
- Mi smo udruga koja se 20 godina zalaže za ostvarivanje prava interesa svih marginaliziranih skupina, osobito žena i djece. Tijekom dva desetljeća sudjelovali smo u kreiranju i promjenama velikog broja zakona koji se tiču nasilja u obitelji, kao i sudjelovanja žena u političkom životu BiH. Pri Udruzi djeluje Sigurna kuća i prvi Muški centar u BiH, tako da, osim što radimo sa žrtvama nasilja, radimo i s počiniteljima. U Centru radimo s počiniteljima nasilja psihosocijalni tretman kroz terapijski i savjetodavni rad. Edukatori su prošli stručnu obuku za psihološki rad u Zagrebu i osposobljeni su za tu tešku zadaću. Osim s počiniteljima nasilja, radimo sa svim ostalim muškarcima u zajednici kako bismo podigli svijest javnosti o problemima nasilja. Provodimo razne antistres programe i edukativne radionice u kojima sudjeluju i dječaci iz osnovnih i srednjih škola te na kojima razgovaramo o problemima nasilja, objašnjava Dajana Ilić, PR menadžerica iz UG “Budućnost”.
Nema recidiva
Statistika Muškog centra pokazuje kako nije bilo recidiva, tj. muškarci koji su počinili nasilje, a prošli su psihosocijalni tretman u Muškom centru, nisu ga ponovili. Mi smo razvili odličnu poveznicu sa Sigurnom kućom.
Onog trenutka kada u njoj bude zbrinuta žrtva nasilja, naši volonteri u roku od 24 sata kontaktiraju počinitelja nasilja i savjetuju mu da se javi na naš psihosocijalni tretman. U velikom broju slučajeva počinitelj se dobrovoljno javi. - Broj žena koje dolaze u Sigurnu kuću, ako gledamo samo statistiku, može se reći kako je u opadanju u odnosu na prve godine njezina rada. Ipak, značajno je napomenuti kako to ne znači da je i nasilje u obitelji u opadanju, objašnjava Ilić.
Za Posavinu.org piše Nada Koturić