GREBNICE- Župna crkva sv. Jakova Markijskog u Grebnicama dobila je jedinstveni, i sigurno jedan od najljepših u regiji oltarski mozaik sastavljen je 100.000 komadića stakla sa otoka Murano u Veneciji. Punu godinu i devet mjeseci radila ga je poznata u svijetu splitska akademska slikarica Ana Marija Botteri, čija se djela nalaze u mnogim zbirkama i muzejima, a izlagala je na 60 samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Sve izložbe autorica je stavila na čekanju zbog mozaika impozantne veličine od čak 16 m2. rađenim metodom koji se koristio u antičkim vremenima.
Prikladan motiv iz Evanđelja za sliku na mozaiku odabrao je župnik fra Marijan Živković. Imali smo čast pogledati postavljanje mozaika na zid koji se iščekivao toliko dugo i uvijek predstavlja poseban trenutak. Sam dolazak u crkvu pogled na oltarski mozaik ostavio nas je bez daha kao što će vjerujemo i sve župljane. Umjetnica je postigla živim bojama sa stotinama nijansi, detaljima likove gotovo oživjeti pa imate dojam da se pred vama otvara ekran sa stvarnom scenom.
Stakla sa otoka Murano u Veneciji
-Za mene je ovo kruna mojega rada i ogromni izazov, jer sam po prvi puta radila u ovako velikom formatu. Dug je ovo proces od dogovaranja, pripremanja skica, nabava materijala. Sve je jako komplicirano jer samo slaganje i rezanje stakala trajalo je sedam mjeseci. Sa staklom nije lako raditi, osobito muransko iz Venecije. Tamo se peče klasičnom metodom gdje se svaki komad stakla napuhuje se u cijev od 1.000 stupnjeva, vrti i kada postigne određenu boju vadi se vani i spljošti. Dobiju se krugovi tzv. pice, one se režu i mi ih dobijemo 1x2 cm, a od toga još radimo još manje dijelove sa vlastitim kliještima u radioni. Staklo puca gdje ono hoće, pa je to zahtjevan posao. Staklo se donosi na papirima, lijepi sa brašnom i vodom, a to se tako radi od antike. Namazano na cement okreće se u zid i tek onda vidite lice, jer mi cijelo vrijeme slažemo naopako, gledamo leđa, tek kada postavimo na zid i operemo mozaik i onda iščekujemo kako će to sve izgledati. Svih devet mjeseci strahujemo kakoće to konačno izgledati, no sada smo prezadovoljni i presretni. Toliko mi je drago da sam postigla da ovo bude vjerno kao moja slika na platnu, a to sam dobila na staklu, pojašnjava slikarica.
Sretna i ponosna
-Ovaj mozaik je bio veliki izazov. Sa ovim djelom jako sam sretna i ponosna. Čak da mi ovo bude prvi i zadnji ovakav rad, ja sam već mirna jer sam nekako mogla pokazati sve ono za što se nekako učiš cijeli život. Moj otac je napravio na stotine djela u crkvama mozaika i vitraja i sigurno da mi je on veliki uzor. Od njega sam sigurno naslijedila ljubav i prema bojama i prema ovom materijalu stakla ali i primila vjeru i sve ono što je temelj našega života a to su kršćanstvo, ljubav a to se prenosi evo i kroz slikarstvo. Nikada sebi ne dajem lak zadatak već najteži, i ako sam ja zadovoljna onda vjerujem da prolazi rad najteži sud, kako bi i moji uzori bili zadovoljni. U umjetničkom pozivu jako sporo se postiže rezultat, teško se dolazi do onoga što biste željeli ostvariti. U mnogim drugim zvanjima to ide brže. Bitno je da umjetnost iznimno volite , neprekidno radite, budite uporni i pravi rezultat će doći. Nikad ne odustajte od svojih snova i ciljeva, kaže Botteri. Uz prekrasan mozaik idealno se slažu i nadopunjuju u crkvi i vitraje autora Marka Živkovića.
Mala župa velikog srca
Župnik župe fra Marijan Živković uvijek skromno progovara o velikim projektima za jednu malu župu od oko 600 vjernika, ali jednako toliko i onih koji su odavno drugi dom našli u zemljama zapada.-Moja nakana bila je posveta crkve iduće godine, ali ako i ne bude, biti će sljedeće jer ima još nekih radova koje treba odraditi. Mi smo mala župa i mala zajednica, a posla ima puno pa tako raspoređujemo taj posao da ne bude samo vani ili unutra već postupno i po planu, na svim područjima a onda je došao i ovaj, po meni možda najvažniji posao. Gradnja ove crkve počinje 2000 g, a i danas je u procesu gradnje. Puno je posla pa je to razumljivo. Ovo je kruna radova na crkvi. Motiv slike tražio sam u Evanđelju što je prikladno a to je Krist nakon Uskrsnuća, ukazuje se svojim učenicima u rano jutro, u zoru kada sunce izlazi , lomi kruh i daje. To je euharistijska tema, prikladna oltarska slika. Mislim da smo odabrali dobar motiv, a uradak je prekrasan i vrijedno djelo od renomirane umjetnice, kaže nam župnik fra Marijan.
Kruna radova na crkvi
Župno dvorište također se odlično uklapa u cijeli ambijent a i za to je trebalo puno godina i truda. Od dvorišta koje je samo bilo prekriveno travom nastao je pravi botanički vrh što nas niti malo ne iznenađuje jer upravo je Živković autor izgleda današnjeg župnog dvorišta crkve UBDM u Tolisi, za kojeg mnogi tvrde da je jedno od najljepših u regiji. Na pitanje kako župa živi, župnik uvijek mirnim i odmjerenim riječima kojima se vjeruje jer to pokazuje i praksom a ne samo riječima, fra Marijan, ili kako ga svi zovu fra Mićo odgovara: -Najvažnije je da se ja i moji župljani jako dobro razumijemo. Oni mene jako dobro razumiju i daju podršku, a isto tako i ja razumijem njihove potrebe pa nam je ovdje lijepo u župi, kaže župnik fra Marijan Živković. Na kraju je još jednom izrazio zadovoljstvo što je ugledna hrvatska slikarica Ana Marija Boteli sa toliko predanosti radila na mozaiku i prenijela njegovu osnovnu ideju i odabrani motiv za prekrasan oltarski mozaik u župnoj crkvi sv. Jakova Markijskog u Grebnicama.
Za Posavinu.org piše Nada Koturić