Župna crkva u Tolisi, kao nacionalni spomenik, pod čijim je krovom i Muzej “Vrata Bosne”, prva osnovna škola u BiH, prva bh. zemljoradnička zadruga, obilježeno 90 godina KUD-a “Kralj Tomislav”, DVD-a te sedam desetljeća Sportskog društva “Sloga” i Dani Tolise, govori o bogatoj povijesti toliškoga kraja.
Piše Nada Koturić
- Zbog toga - kaže nam Mijo Oršolić, predsjednik MZ Tolisa - nakon još jedne zajedničke fešte “Plava noć” u znaku potpore Sportskom društvu “Sloga”, ponosni smo na našu povijest. Mi koji čvrsto stojimo na posavskoj grudi, zbog čije se slobode krvarilo i branilo dijelovima svojeg tijela, teško možemo donijeti odluku sve to napustiti jer nigdje nije bolje nego u rodnom kraju, u našoj Tolisi.
Čuvaju kulturnu baštinu Manifestacija “Plava noć” više je od uobičajene fešte jer njome Tolisa pokazuje vjernost tradiciji i zajedništvu. Puna dvorana Dvora s oko 250 mještana, među kojima su bili predsjednik Vlade PŽ-a Marijan Klaić i ministar Mario Pejić, potvrđuje kako je manifestacija žila kucavica oko koje se vrti život mjesta.
- Nisu u pravu oni koji misle da ovdje nema budućnosti. Jeste li vidjeli koliko je osmijeha i radosti ovdje. Za svoje troje djece upravo vidim budućnost u takvom okruženju. Istina je da zarađujemo mnogo manje nego na Zapadu, ali živimo puno bolje. Vrijedan smo narod i uvijek ćemo ovdje opstati ma kako teško bilo. A što se odlaska na Zapad tiče, mislim da je u tome dosta i pomodarstva.
Smatram da dolazi vrijeme kad će i posavskoj poljoprivredi krenuti nabolje, možda s novim ekonomski isplativijim proizvodnjama, ne samo klasičnim. Sada se gradi i hladnjača, a mi u selu imamo vrsnog voćara Marka Ivanovićem koji ovdje živi sa svojom obitelji i bori se na tržištu. Za isticanje su Mirko Vukić, građevinar koji zapošljava 30-ak osoba, tvrtke Robal, Rule i brojni drugi.
Dakle, ima ljudi koji žele ovdje živjeti i doprinositi zajednici - kazao je Oršolić. Tolisa se laganim tempom priprema i za Dane Tolise koji 12-godišnjim trajanjem puštaju duboke korijene, a pokroviteljstvo predsjednika FBiH Marinka Čavare potvrđuje njihov ugled. Tolisa aktivna 365 dana Manifestacija je nastala u cilju očuvanja kulturne baštine tog kraja.
- Kada se završi jedna fešta, nakon kratke stanke pripremamo iduću. U mjestu trenutno živi oko 2000 Tolišana i vjerujte da svi iščekujemo dane koje će ispuniti folklorne priredbe, izložbe, promocije... Sve organizira Zaklada “Terra Tolis”. U Tolisi imamo svako malo neki događaj. U protekloj godini nije bio ni jedan mjesec bez nekog sadržaja oko kojeg se svi okupimo. Tolisa aktivno živi 365 dana - zaključuje Oršolić.
Za Posavinu.org piše Nada Koturić