Ovo je priča našeg dopisnika Peje Gašparević o robotu budućnosti proizvodom hrvatske pameti kojeg je osobno imao prigodu upoznati u Splitu, a koji bi mogao postati tražena roba u svjetskim uzavrelostima i prirodnim nepogodama. Inovativni besposadni robotni sustav Komodo, koji funkcionira na daljinski upravljač i može djelovati u ekstremnim kemijskim, biološkim, radiološkim i nuklearnim uvjetima, premijerno je predstavljen u Splitu na Jadranskoj vojnoj i zrakoplovnoj izložbi i konferenciji - ASDA 2021.
"Robotni sustav Komodo je proizvod hrvatske pameti i mi smo već sada spremni za njegovu serijsku proizvodnju 60-ak primjerka godišnje," rekao mi je Gordan Pešić menadžer poslovnog razvoja u tvrtki DOK-ING koja je proizvela taj inovativni robotni sustav koji je privukao pozornost domaćih i inozemnih vojnih stručnjaka na ASDA 21, održanoj od 29. rujna do 1. listopada u Spaladium areni.
Na toj je vojnoj izložbi predstavljeno 155 izlagača iz 24 zemlje. Tu su izložbu ove godine posjetila vojna izaslanstva čak 38 zemalja iz Europe, Američkog kontinenta, Azije i Bliskog istoka. Nedvojbeno je kako je ASDA, koja se po šesti put održava svake dvije godine u Splitu, postala prepoznatljiv brend vojne industrije. Kao novinar pratio sam svih šest dosadašnjih izdanja ASDA-e i mogu reći kako je ta izložaba vojne industrije postala stjecište trendova u vojnoj industriji.
Po Pešićevim riječima, robotni sustav Komodo osposobljen je za pomaganje u različitim prirodnim i tehničkim katastrofama i ugrozama, uključujući i terorističke ugroze tako što može uklanjati sve zapreke koje ometaju intervenciju spasilaca.
"Robotni sustav Komodo može uklanjati i neeksplodirane eksplozivne naprave i tako sprječavati pogibeljne okolnosti", kazao je Pešić dodavši kako je Komodo dizajniran za rad u ekstremnim uvjetima opasnim za intervencijske timove.
Objasnio je kako taj robotski sustav može robotnom- rukom obavljati dekontaminaciju objekta, a dekontaminacijskim tušem i dekontaminaciju osoblja.
"Ovaj proizvod robotnog sustava odabran je za partnera u inicijativi Europske obrambene agencije - EDA pod nazivom Stalna strukturna suradnja - PESCO," kazao je Pešić.
Rekao je kako je proizvodnja tog jedinstvenog, besposadnog, robotnog sustava na daljinski upravljač stajala oko 18 milijuna kuna, a sufinancirana je Europskim strukturnim i investicijskim fondom (ESIF).
Pešić je istaknuo kako tvrtka DOK-ING surađuje s Ministarstvom obrane RH te će se suradnja nastaviti i u sklopu angažmana za povlačenje novčanih sredstava iz novoutemeljenog Europskog fonda za obranu.
Europska komisija uvrstila je hrvatski robot Komodo u vodećih 20 od ukupno 972 analizirana projekta sigurnosne i obrambene industrije u Europskoj uniji, dakle rame uz rame s inovacijama iz velesila vojne industrije kao što su Njemačka i Francuska.
Imajući u vidu reference ovog robotnog sustava Komodo i sve veći broj katastrofa koje zahvaćaju kuglu zemaljsku ima se razloga vjerovati kako bi robotni sustav Komodo mogao postati tražena roba u svjetskim uzavrelostima i prirodnim nepogodama.
Za Posavinu.org piše: Pejo Gašparević
02. listopada 2021.