Objavljen 48. kršni zavičaj
Hercegovački i hrvatski godišnjak za vjerska i društvena pitanja. U nakladi Franjevačkog samostana Humac svjetlo dana je ugledao 48. Kršni zavičaj. Na tristo stranica donosi niz zanimljivosti iz BiH i Hrvatske.
Hercegovački i hrvatski godišnjak za vjerska i društvena pitanja. U nakladi Franjevačkog samostana Humac svjetlo dana je ugledao 48. Kršni zavičaj. Na tristo stranica donosi niz zanimljivosti iz BiH i Hrvatske.
Papa Franjo i moskovski patrijarh Kiril su Gospodnje 2016. godine na sastanku u Kubanskom glavnom gradu Havani udarili temelje za ponovno jedinstvo kršćana nakon gotovo tisućljetnog raskola između Rima i Carigrada nastalog 1054. godine.
Na obiteljskom gospodarstvu na periferiji Domaljevca, gdje dominira ruralni krajolik njiva i farmi, s dosta domova čiji su se stanovnici odavno preselili u Frankfurt, a rodnom kraju vraćaju se samo za blagdane, solarna elektrana neuobičajen je prizor za posavsku ravnicu.
EU Program za oporavak od poplava - uspostavljanje normalnih uslova za život - pozitivan ishod za više od 610.000 ljudi
U stanu Jelice Stefanović u Ulici Dositeja Obradovića u Šamcu, koji je obnovljen kroz EU Program za oporavak od poplava, živi sedmoro mladih: njen sin, kćerka, snaha i četvoro unučadi, dvogodišnji Filip i Nikola, jednogodišnji Aldin i Anja kojoj je samo sedam mjeseci.
Poplave koje su sredinom maja 2014. godine zahvatile Šamac uništile su dom Jelice
Stefanović kao i stotine drugih u Šamcu. Kroz EU Program stan je kompletno obnovljen a njemu danas živi njena osmočlana porodica.
Neki ih pune marmeladom, neki čokoladom, neki orasima, a neki, pak, različitim sirupima ili sladoledom. No, u jednom se mogu složiti svi – palačinke jednostavno svi obožavaju jesti! I odrasli, a posebice djeca. Usuđujemo se čak i reći: Tko još ne voli palačinke?!
EU Program za oporavak od poplava - uspostavljanje normalnih uslova za život -pozitivan ishod za više od 610.000 ljudi
Ivo i Luca Pejić iz Sela Bok kod Orašja imaju tri sina i četiri kćerke. Žive od onoga što proizvedu na četiri duluma svoje zemlje, a rade i brojne druge poslove do kojih mogu doći.
TRAMOŠNICA-Tramošnica je tipična povratnička sredina u Posavini koja dijeli sudbinu ostaloih povratničkih zona u Posavini gdje populaciju čine u pravilu osobe treće životne dobi.
Zavičajna udruga Pećnik je organizirala veoma uspješnu humanitarnu zabavu u Littau pokraj Luzerna. Dvorana je bila popunjena tražilo se koje mjesto više. Zabava je započeta uz intoniranje Hrvatske himne koju je veoma dobro i lijepo odsvirao i otpjevao Dragin Band iz Slavonije. Nazočne goste je srdačno i toplo pozdravio i u ime domaćina se zahvalio voditelj programa Marko Matijević.
U selu Kulini kod Derventa dogodio se organizrani napad na Hrvate okupljene u zgradi seoske čitaonice na tradicionalnoj igri prstena. Napad se dogodio u subotu, 6. veljače oko 20 sati, a napadači su porazbijali pet automobila parkiranih uz lokalnu cestu koja prolazi kroz Kulinu.
Ovogodišnja proslava Dana općine Odžak započela je u petak, 5. 2., otvaranjem Centra civilne zaštite u Donjem Svilaju. Isti dan je, u 17 sati, u Maloj vijećnici – Belediji otvorena izložba fotografija „Povratak u Odžak 2006.“. koja ostaje otvorena do 12. 2., i može se razgledati u periodu od 9 do 14 sati. Navečer je puštena u rad ulična rasvjeta u dijelu Titove ulice od trgovinskog centra Yimor do AS Senković.
Na području općine Odžak njezin brdoviti dio najbogatiji je izvorima vode, no mještani tog područja sve do ove godine muku su mučili s vodoopskrbom, osobito u ljetnim mjesecima. Upravo ta činjenica izazivala je najviše nezadovoljstva žitelja toga posavskog kraja.
U majskim poplavama 2014. godine grad Orašje na obali Save sa svojih 4.000 stanovnika je pretrpio velike štete. Između ostalog uništena je i pumpa za odvod oborinskih voda i kanalizacije koja grad štiti od poplava. EU Program za oporavak od poplava je oštećenu pumpu, izgrađenu još davne 1984. godine, potpuno rekonstruisao i modernizovao te je time učinio boljom nego što je ikada bila i tako opet zaštitio grad.
Direktor Vodovoda u Orašju, Vidan Vidović kaže da nije bilo pomoći EU, ovaj objekat ne bi mogao da bude obnovljen ni za narednih deset godina